Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Velikost distribuce je relativně malá (ale jsou i menší). Jak řekl autor: "Protože mít funkční linuxový desktop na bootovatelné 50 MB CD vizitce je tak skvělé, že by byla škoda to neudělat." (Because having a working Linux desktop on a 50 mb bootable business card CD is just too cool not to do.)
Po vložení CD (vizitka o velikosti 50MB), začne DAMN bootovat. Objeví se před vámi řádka LILO, pokud stisknete F2, vyletí na vás, stejně jako v Knoppixu, tabulka možných parametrů pro spuštění. Ty ale kvůli ořezanosti nefungují na sto procent (například výběr okenního manažeru). Jakmile stisknete Enter nebo přidáte nějaké volby a odsouhlasíte zadání, přeskočí systém do detekce hardwaru. DAMN obsahuje podporu pro USB a PCMCIA. Detekce se mu daří celkem úspěšně, na mém stroji nenašel jen zvukovou a wifi kartu. A to jen proto, že pro ně není v žádném standardním kernelu podpora (drivery se vždy musí stáhnout a kompilovat dodatečně), takže to není chyba samotné distribuce. Jediné, co mu mám za zlé, je, že na mém notebooku nerozpoznal APM, takže jsem neměl přehled o stavu baterií a systém nešel uspat.
Upravení /etc/fstab
a vytvoření swapu a místa pro práci z paměťových prostředků je samozřejmostí. Ještě před startem X serveru se vás zeptá, zda chcete zapnout framebuffer nebo vám stačí jen VESA mód. S VESA módem jsem měl trochu problém, protože obraz chytil červenou barvu a zdeformoval se -- a to i v textové konzoli. Pokud jste vybrali správně, naskočí systém rovnou do grafického režimu, který využívá zmíněný fluxbox.
Začnu tedy popisem a seznamem programů, které DAMN obsahuje (těch nejvýznamnějších). Jako první přijdou na řadu nástroje pro zvuk, grafiku a internet.
Na přehrávání hudby jsou tu pro příkazovou řádku programy: (notoricky známý) mpg123 (0.2.10) a mp3-decoder (0.59q), pro uživatele X je v nabídce XMMS (1.2.7-1.1). Na "kreslení" je tu jen Xpaint (2.6.2-2), o kterém si myslím, že v takhle malé distribuci stačí (Gimp by se sem nevešel). Pro prohlížení obrázků máme Xzgv (0.7-14), který využívá i náhledy, takže se vyrovná větším grafickým prohlížečům, například z KDE.
Jediné, co mne na multimediální výbavě mrzí, je absence MPlayeru.
Pro surfování je tu hned několik prohlížečů: grafický Dillo (který má neuvěřitelných 300kB, v. 0.7.3) a textový Links Hacker (podporující SSL, rámy, cookies a authetifikaci, v. 030709r) -- v grafickém režimu zobrazuje i obrázky.
Pro psaní textů je ve výbavě program FLWriter, který je při své velikosti opravdu všestranný nástroj na psaní čehokoli, co nepotřebuje mnoho efektů. Pro úpravu a tvorbu tabulek máte k dispozici Abs (0.906). Pro psaní zdrojových kódů či jednodušších textů je v nabídce Nedit (5.3), který se hodí spíše pro obyčejné psaní nebo programování (podporuje zvýraznění syntaxe) a mini klon editoru Emacs - Zile (1.6.1-2).
Tento prcek obsahuje i prohlížeč souborů PDF Xpdf (1.01-3), který se hodí hlavně na prohlížení elektronických knih, manuálů a podobně. Ve Small Linuxu naleznete samozřejmě i editor nVi (1.79-20).
DAMN obsahuje i kvalitního e-mailového klienta Sylpheed (0.9.3) pro X-ka. Na druhé straně postrádá nějakou alternativu pro textový režim (nebo jsem ji alespoň nenašel) - např. mutt. Pro komunikaci v reálném čase je tu vedle tinyIRC (1.1-7) i Naim (0.11.5.7), který je postavený na AOL messangeru a podporuje IRC, ICQ, AIM a Lily.
Pokud se vám nelíbí manipulace se soubory v příkazovém řádku, tak je tu pro vás emelFM (0.9.2-5 ) - velice podobný LinuxCommanderu, který vám usnadní pohyb po disku. Osobně mám raději Midnight Commander, ale ten postrádá většina minidistribucí.
DAMN neobsahuje kompilátory GCC, takže není možné za chodu dodávat nové aplikace ze zdrojových kódů. GCC však témeř nahrazuje interpret PERLu (5.8.0-15), pomocí kterého napíšete, až na malé výjimky, totéž co v céčku a možná i rychleji.
"Síťáky" potěší SSH/SCP klient i s démonem pro tuto službu. Ani malý web server Monkey (0.6.3), který se dá ovládat (zapnout/vypnout/restartovat) přes položku v menu fluxboxu, nechybí. Pokud chcete sdílet vzdálenou plochu, tak pro vás DAMN obsahuje VNCviewer (3.3.7) a rdesktop (1.2.0).
Konektivita je podporována snad všemi běžnými prostředky (modem, ADSL, LAN a WLAN). Pokud např. váš notebook obsahuje wifi kartu, neměli byste mít problém a budete se moci v klidu připojit k jakékoli blízké síti. Ovladače jsou však jen pro karty postavené na chipsetu Prism. Pro ostatní karty podpora chybí, patrně kvůli jejich malé rozšířenosti a zároveň kvůli nedostatku místa. Pro automatickou konfiguraci sítě distribuce obsahuje DHCP klienta, který například u Brutuswaru chybí.
Damn Small Linux je malá, ale relativně všestranná distribuce. Má slušnou podporu hardware a velice kvalitní a úsporné programové vybavení. Můžete ji mít vždy při sobě pro jakoukoliv příležitost. Stačí jen nabootovat a hned můžete fungovat kdekoliv a kdykoliv. Pro svou komplexnost lze použít i pro ukázku vlastností a schopností OS GNU/Linux.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
DAMN Slall Linux má Midnight Commander, ikdyž dost ořezaný. Např.: když dáš F4 tak se otevře na editaci vi :o
Jinak jsem s ním spokojen; občas se hodí.
Taky jsem už narazil na hardwere, kde Knoppix nefunguje. U mě to byla stará ISA zvukovka.